☟ Seznam lokacij

SLO Spominska plošča Ivanu Kuretu

SLO Spominska plošča Emilu Adamiču

SLO Spomenik Branka Rajštra

SLO Spominska plošča don Kosti Selaku Žiri

☜ Nazaj

Spominska plošča Ivanu Kuretu

Str. per S. Giuseppe 56
IT - 34018 San Giuseppe della Chiusa TS

Spominsko ploščo so na pobudo SKD Slavec leta 1985 postavili na pročelje rojstne hiše Ivana Kureta. Na plošči je napis:

»Tu se je rodil Ivan Kuret, 1863–1914, glasbenik, narodni buditelj primorskih Slovencev.«

Ivan Kuret

Ivan Kuret (1863–1914) je bil učitelj, pevovodja, skladatelj in buditelj istrskih Slovanov ter ustanovitelj in voditelj številnih pevskih, bralnih in gospodarskih društev. Kot politik je bil zagovornik smernic političnega društva Edinost.

Rodil se je v Ricmanjih. Po končanju ljudske šole v Dolini se je odločil za učiteljski poklic in se vpisal na učiteljišče v Kopru, kjer je leta 1882 maturiral. Kot študent koprskega učiteljišča je v domači vasi Ricmanjih ustanovil in vodil moški pevski zbor, kar je v njem prebudilo strast za narodno prebudništvo. Po maturi je služboval in poučeval v Kubedu, kjer je tudi prevzel vodenje pevskega zbora kubedske čitalnice, s katerim je julija 1885 na proslavi obletnice čitalnice naredil vtis z izvedbo pesmi Lepa naša domovina Josipa Runjanina v priredbi Vatroslava Lichteneggerja. Nato je bil premeščen v Šmarje, kjer je ostal do leta 1892, ko se je z družino preselil v Dekane. Tu je Ivan uresničil svoje pravo poslanstvo, ki ga je našel v poučevanju, komponiranju in narodni prebuji v kontekstu kulturnih dejavnosti in politiki. Zaradi šibkega zdravja se je moral predčasno upokojiti. Leta 1910 se je tako preselil v Gorico, kjer je tudi umrl.

Globljo sled je pustil v Dekanih, kjer je preživel 18 let. Ob njegovem odhodu iz Dekanov so se mu poklonili z daljšim poslovilnim člankom v časniku Edinost. Kuret si je pridobil ugled zaradi vodstva tamkajšnjega čitalniškega mešanega in moškega pevskega zbora in ustanovitve mešanega pevskega zbora takrat cvetočega društva Zrinjski, ki je štel več kot 40 pevcev. Pod njegovim vodstvom je narodno in cerkveno petje v Dekanih tako zaslovelo po koprskem območju, da so ob slovesnejših praznikih hodili to krasno petje poslušat tudi člani bolj izobraženih slojev družbe iz drugih krajev. Ministrstvo na Dunaju ga je za to odlikovalo in mu podelilo nagrado 100 kron.

Nastopi zbora po raznolikih obalnih krajih (Marezige, Pobegi, Škofije) so spodbudili nastanek novih pevskih zborov. Poleg tega je Kuret dal povod za ustanovitev zborov, pevskih in bralnih društev, kot so bila Ilirija v Pobegih, Svoboda pri sv. Antonu in Slovenija v Pomjanu. Poleg ljudskega petja je Kuret kot vodja Marijinega pevskega zbora v Dekanih gojil tudi cerkveno zborovsko glasbo.

Maia Juvanc