☟ Seznam lokacij

SLO Festivalna dvorana v Ljubljani

☜ Nazaj

Festivalna dvorana

Vilharjeva cesta 11
1000 Ljubljana

Festivalna dvorana je že desetletja sinonim za družabno življenje v Ljubljani. Zaseda tudi posebno mesto v glasbeni zgodovini Slovenije, saj se je na začetku šestdesetih let prav tu rojevala in razplamtela slovenska popularna plesna glasba in jazz scena. Takrat še poimenovana Soča, je bila Festivalna dvorana najbolj priljubljeno plesišče v tistem času; v njej je nastopal Bojan Adamič in najpopularnejše skupine tistega obdobja. Kasneje so se v dvorani redno odvijale revije mladinskih pevskih zborov in se pela partizanska pesem.

Sprva je bila stavba namenjena nastanitvi semeniščnikov. Kot Baragovo semenišče so jo na območju nekdanjega ljubljanskega pokopališča pri sv. Krištofu po načrtih Jožeta Plečnika zgradili v letih 1936–1941. Polkrožna stavba (drugi polkrog, ki bi jo sklenil v polni krog, ni bil nikdar dozidan, čeprav ga je Plečnik v načrtu predvidel) je narejena po zgledih rimskega Koloseja in Angelskega gradu. Zaprta polkrožna stavba skriva zanimivo atrijsko dvorišče.

Leta 1956 je arhitekt Anton Bitenc osrednji del stavbe preuredil za potrebe Festivalne dvorane. V dvorano vodi monumentalno stopnišče s stebri in okrasnimi skulpturami. Razkošni stebri krasijo tudi preddverje in veliko dvorano. Od leta 1963 v Festivalni dvorani kulturne prireditve prireja Pionirski dom – center za kulturo mladih.

Festivalna dvorana se je zapisala v tradicijo plesa in zabavne glasbe pri nas, saj se je večina Slovencev ravno v njej udeleževala plesnih večerov, koncertov, kongresov, modnih revij, valet in maturantskih plesov. Danes Pionirski dom organizira prireditve za mladino ter si prizadeva za to, da doseže ustvarjanje otrok in mladih kar najširše občinstvo. V dvorani prireja glasbene in filmske festivale, tekmovanja, glasbeno gledališče za mladino ter tradicionalno pustno rajanje. V sodelovanju s sorodnimi društvi in institucijami oblikuje tudi programe, namenjene medgeneracijskemu povezovanju na plesnem, glasbenem in gledališkem področju. Dvorana, ki sprejme do 1000 obiskovalcev, je na voljo za najem za različne družabne in kulturne dogodke in delavnice.